Ez a rész a legelső lépésről szól, a CV elkészítéséről, s arról, hogy hogyan érd el, hogy felfigyeljenek rád és behívjanak az első fordulóra. A lentiek főként Magyarországra vonatkoznak, külföldi multiknál ez is komolyabban veendő. És igen, a lentieket megfogadva hazudni fogsz, azonban tekintve, hogy nem plébánosnak jelentkezel, hanem csak egy multihoz, ezért egy felvételi folyamat során mindenképp szükséged lesz némi színjátékra. Ne legyenek elveid, mert az asztal másik oldalán ülőnek sincsenek, hidd el.
- Alapszabály, hogy csak olyat írj le az önéletrajzodban, amit majd el is tudsz mondani. Ha már színezned kell, akkor a legegyszerűbb, ha a felettesed munkáját írod le úgy, mintha az a sajátod lenne. Őt mégiscsak elég jól ismered, szóval, ha kérdéseket kapsz valami olyan dologgal kapcsolatban, amit sosem csináltál, egyszerűbb lesz elmondanod. Mindig légy érthető, de ne magyarázd túl.
- Az iskolai végzettséged nem nagyon számít, viszont ha az nem felsőfokú, akkor sehova nem kerülsz be. Szóval az önéletrajzodban mindenképp vezess fel legalább egy felsőfokú végzettséget, lehetőleg közgazdasági egyetemet, vagy egy gazdálkodási főiskolai szakot. Nyelvet jól beszélők fejeljék meg mindezt külföldi tanulmányokkal is! Senki nem fogja leellenőrizni, de ha nincs ilyened, már az első fordulóra se jutsz be. Egy multis munkádhoz általában amúgy nincs szükséged az egyetemi tudásra, de nem engednek be nélküle. Tudom, hogy ez ellentmondásos, de fogadd el és írd bele.
- A szakmai tapasztalatodat is fontos kozmetikáznod, amennyiben nem megfelelő. A nem adekvát állomásokat ki is veheted, ezáltal a vágyott pozícióhoz passzoló cégeknél töltött idő meg is hosszabbodik, s mindjárt két legyet ütsz egy csapásra: Stabil, megbízható és lojális pályázónak tűnsz, aki tudja mit akar és a szakmai tapasztalata is teljesen adekvát.
- Nyilvánvalóan az önéletrajzodat minden pályázathoz testre kell szabnod és lehetőleg a hirdetés pár kritériumát helyezd el a szakmai múltadban. Honnan tudná meg bárki is, hogy Te 1 vagy 11 embert irányítottál, vagy hogy vezettél-e belső ellenőri projektet korábban? Ezek azonban szinte garantálják, hogy behívjanak. A HR-es az önéletrajzra pillantás során felfedezi, azt a 3-4 hívószavat, amit keresnie kell a leírás alapján és már benn is vagy az első fordulóban. Volt olyan, hogy viccből egy az egyben másoltam be mondatokat a pozíció leírásból és senkinek sem tűnt fel!
- A korábbi pozícióid megnevezésénél légy minél egyértelműbb. A „Senior french queue management support lead”-et a kutya sem fogja érteni, emellett visszatetsző is, mert olybá tűnhet, hogy kozmetikázni akarsz, pedig ugye ilyet sosem teszünk. :) Írd inkább, hogy Senior Team Lead és részletezd alatta a feladataidat, ahol aztán már szárnyalhat a képzeleted. De ne feledd: Légy konkrét a kitalált tapasztalataidban így nekik is könnyebben érthető és Neked is egyszerűbb lesz elmagyarázni, hogy mit is csináltál.
- Aktuális helyed a hierarchiában. Az alap, hogy az éppen aktuális legmagasabbat írd be és ne részletezd, hogy igazából csak fél éve neveztek ki csopveznek, előtte évekig mezei team member voltál. Nem. 5 éve dolgozol a vállalatnál és csoportvezető vagy. Látod? Működik és még csak nem is hazudtál. Ahogy korábban is olvashattad, soha nem jutsz feljebb, ha nem vagy ambiciózus már a pályázás legelején.
- Nyelvtudással kapcsolatban inkább legyél őszinte, mert azt le fogják ellenőrizni és kínos perceket spórolhatsz meg magadnak, ha leírod a valós szintedet. Ez az ahol nem lehet füllenteni, ezért inkább tessék megtanulni rendesen angolul, e nélkül örökké kispályás leszel!
- Hobbiknál soha ne részletezd túl, válassz egy a külsőd alapján hihető csapatsportot, meg valami kreatívnak tűnő maszlagot, mint fényképezés, utazás és társai.
- Linkedinen feltétlenül legyen elérhető az önéletrajzod. Tekintve, hogy az könnyen összevethető a majd pályázatra beadott anyaggal, az online verzióban legyél kicsit általánosabb.
- Légy konzisztens amennyire csak lehet. Ha kitaláltad magadnak, hogy Te 2008 óta Team Leader vagy, akkor ehhez tartsd magad a továbbiakban is, különben könnyen belefuthatsz egymásnak ellentmondó tartalmakba. Jó döntés, ha nyilvántartod a pályázataidat és az önéletrajzaidat.
- Ha a fenti listát olvasva hányingered lett, akkor ne kövesd a felsorolt pontokat. Az azt jelenti, hogy vagy nincs szükséged effajta kozmetikára, mert amúgy is penge az önéletrajzod, vagy nem vagy elég ambíciózus, hogy fordíts az életeden. A többieket viszont bátorítom arra, hogy megfelelő rákészüléssel rendkívül gyors léptékben olyan állásokba kerüljenek, amiről korábban álmodni sem mertek.
Néhány példa a fentiekre:
Akit keresnek: Team Leader – IT support
Te ez vagy: IT helpdeskesként 3 éve operációs rendszereket telepítesz és monitorokat állítasz be új belépőknek
Ami megjelenik az önéletrajzodban: Senior IT Team Member vagy 4 éve, jelenleg egy öt fős csoport szakmai vezetőjeként, irányítod az operatív munkájukat, feladataid közé tartozik üzleti hálózati rendszerek fejlesztése, pénzügyi adatbázisok készítése a management felé
Akit keresnek: Senior pénzügyi elemző
Te ez vagy: Biztosításokat árulsz 2 éve előtte adminisztrációs munkát végeztél több cégnél 3 évig
Ami megjelenik az önéletrajzodban: Senior pénzügyi elemző vagy 5 éve egy kisebb cégnél és most egy nagyobb multinál szeretnél nemzetközi tapasztalatot gyűjteni hasonló munkakörben. A pozícióleírást átfogalmazva beírod a tapasztalatodhoz és a kompetenciádhoz
Akit keresnek: Főkönyvelő nemzetközi tapasztalattal
Te ez vagy: Könyvelő vagy egy kis cégnél 3 éve és elég jól beszélsz angolul
Ami megjelenik az önéletrajzodban: Könyvelési csoportvezető vagy 2 éve egy multinál, előtte könyvelő és bérszámfejtő voltál Oxfordban 4 évig
Akit keresnek: HR manager
Te ez vagy: HR Team member vagy 3 éve, lehetőleg generalista
Ami megjelenik az önéletrajzodban: HR Team Leader vagy 6 éve és egy 10 fős csapatot vezetsz.
Akit keresnek: Vezetői asszisztens
Te ez vagy: Recepciós, jól beszélsz németül
Ami megjelenik az önéletrajzodban: Vezetői asszisztens vagy 1 éve, előtte 5 évig adminisztrátor voltál különböző területeken, két évet a Berlinben dolgoztál a nagykövetségen, mint tolmács
Utolsó kommentek