A blog mostanában átcsapott egy kissé tudományos hangulatba, ezt most kiegyenlítjük némi munkahelyi piszkos témával, ha bánjátok, ha nem. A bejegyzés címében szereplő kérdésre természetesen számtalan morális vagy pénzveszteségben is kifejezhető válasz adható, azonban ha az egyén szintjén tekintjük a kérdést, kicsit más a dolog. A becsület bajnokai is nézzenek körül, hogy legalább fogalmuk legyen mivel vesztegetik a cég idejét a kedves kollégák és beosztottak.
Értelmező kéziszótár, azaz mi számít lógásnak?
Mindenki másképpen fogja fel, de bármikor ha a céged fizet azért, hogy Te a privát dolgaiddal foglalkozz, akkor azt már bátran számíthatjuk a lógás kategóriájába. Valakinél ezek percek, máshol órák, napok, van ahol nem dívik csinálni, mondhatni: Ahány ház, annyi lógás! Tekintve, hogy egy átlagos napon reggel 9től este 6ig a munkahelyünkön vagyunk, azt ugye senki sem gondolja komolyan, hogy privát életünket kikapcsolhatjuk erre az időre, lássuk tehát milyen lehetőségeink vannak ennek a megélésére.
Azok számára, akik folyamatosan és állandóan legalább 40 órát dolgoznak a héten sem lesz unalmas a következő bejegyzés, mert megmutatja, milyen taktikákkal élhetnek elfoglaltnak tűnő kollégáink. Ha esetleg megtetszik egy módszer, próbáljuk ki, hátha örömünket leljük benne. Ne feledjük ez kicsit olyan, mintha titkos ügynökök lennénk: Figyeljünk az eleganciára és legyünk minél diszkrétebbek. Lebukás esetén, ha nem is betonoznak be minket egy társasházba, mint egy ipari kémet, de piszkosul csökken az esélyünk az adott cégnél az érvényesülésre.
A lógás veszélyei és előnyei az egyén számára
Ahogy az alábbi listán is látszik, mint mindennek, ennek is vannak előnyei és hátrányai és rajtunk múlik, hogy melyiknek lesz leginkább hatása ránk. Az bizonyos, hogy téves azt gondolni, hogy mindenkinek ugyanannyi munkaórára és koncentrációra van szüksége ugyanahhoz a teljesítményhez. Nem bíztatok senkit a napi 5 órában történő Angry Birds-özésre, ugyanakkor az sem lélekemelőbb, sőt a karriert sem mozdítja jobban előre, ha soha sem vagyunk képesek elszakadni az Excel-tábláink mellől. Az állandóan túlórázókra, a folyamatosan leterheltekre rásütik, hogy nem elég effektívek és soha nem lépnek ki a munkagép szerepkörből. Alábbiakban hoztam pár multis archetípust, hátha ráismertek Józsira a kontrollingról...
A zugtelefonáló
Manapság mindenki rendelkezik okostelefonnal, amely végtelen lehetőségét nyújtja a szórakozásnak a munkahelyen. A telefon nyomkodása egy irodában ritkán hihető kemény munkának, emiatt csak stratégiailag jól választott asztaloknál tekinthetünk rá Facebook profilunkra, vagy meg kell barátkoznunk azzal, hogy 10 perces részenként, toilet bűzben nézzük végig a legújabb James Bond filmet.
A hobbiszakács
Már-már egészen nyilvánvaló, ugyanakkor némi felkészültséget igényel az irodai feltételek kihasználása. Péter barátom igazi control-freak, mindent előre eltervez, így a nyaralás megszervezése, a lakáshitel felvétele, a megfelelő óvoda kiválasztása lényegében mind a munkahelyen bonyolódott. Még egyszer az elején felsült amikor kinyomtatta a releváns index fórum utolsó 500 hozzászólását tetőszigetelés ügyben, szóval azóta csak egy-egy pillanatot tölt az oldalon és a CTRL+A, CTRL-C/V kombinációval a ropogós információk máris egy Excelből tekintenek rá. Ennél komolyabban már csak a kollegái figyelik munkamániáját. Aztán ott a másik példa, aki Excelben tételesen vezette bevételeit, kiadásait, hiteltörlesztését, webbankolta a rezsiszámlákat, vezette és szervezte elintéznivalóit céges emailjét használva. Nem tűnik nagy dolognak, de rengeteg időt lehet vele spórolni. Igazán profik még nyelvet is tanulhatnak céges munkának álcázva, bár az is egyfajta munka, szóval csak óvatosan.
A titkosügynök
Kaphatóak a monitorunkra csatolható fóliák, melyek blokkolják az oldalról jövő tekinteteket, engedélyezve, hogy néha megszakítsuk az állandó facebookolásunkat némi munkával. Mindenesetre készüljünk válasszal, hogy miért is volt erre szükségünk, jól jön, ha valamilyen belsősök számára is bizalmas adattal dolgozunk.
A szociális munkás
A munka világából és a számítógép elől gyorsan elteleportálhatunk egy másik osztályra, ahol megvitathatjuk a cég pozícióját a piacon bármilyen magán jellegű témánkat. A titkárnő például egy remek társ ebben, hiszen ő kiválóan alkalmas, hogy napközben elbeszélgess vele, rengeteg pletykát megismerj és mindemellett egyszerűen csak egy pompás lehetőség, hogy ne kelljen dolgozni. A titkárnők amúgy is jó kommunikációs tehetséggel vannak megáldva, szóval ők remek partnerek ebben. Egy közepes cégnél 3-4 biztos van belőlük, tehát tölts csak velük el napi 10-15 percet, máris kellemesen telt el egy órád. Amikor természetesen meetingen voltál. A másik akár a karriert is előmozdító lépés a dohányzás. A füstölgők sokkal könnyebben találkozhatnak stressztől meggyötört vezetőkkel, mint azok akik az óránként előírt szüneteket munkával töltik.
A projektmenedzser
Talán az egyik legkellemesebb megoldás, amikor saját magunkat hívjuk meg egy meetingre és egy a csapatunktól messzire eső teremben 100%-ban a privát életünkre fókuszálunk. Itt aztán lehet telefonálni, ügyeket intézni, játszani, filmet nézni, bármi. Mivel elég feltűnő lesz, hogy nem vagyunk az asztalunknál, a megfelelő fedősztori mindenképp sikerkövetelmény. Pár hét alatt a nulláról fel lehet építeni álprojekteket, amire aztán el lehet járni kellő rendszerességgel. A diszkréció itt is elsőrangúan fontos, tehát soha ne dicsekedjünk lógásunkkal, ugyanakkor igazán profik társulhatnak is a közös jó érdekében. Ha egy másik osztállyal közösen dolgozunk egy ilyen projekten még pozitív megítélésre is számíthatunk év végén.
Hazai pályán játszók
Tévedtem. Ez a legkellemesebb módszer. Itt is szükséges a megfelelő fedősztori, azonban néhány multinál egész egyszerűen elengednek havonta pár napra otthonról dolgozni, bár mindenhol ellenőrzik, hogy nem-e lógtuk el az egész napot. A legegyszerűbb megoldás, ha félreteszünk pár megválaszolt emailt a megelőző napokban és aközben küldjük ki őket, amikor épp szünet van a Call of duty multiplayeres őrjöngésében. A lehetőségek tárháza korlátlan, ilyenkor pöröghet a mosógép vagy a Playstation, elmehetünk nagybevásárlásra vagy sportolni, mindenki, amit akar. Otthoni munkát persze nem adnak akárkinek, legalábbis épeszű vezető biztosan nem. Megbízható, megfelelő time managementtel rendelkező kollégáknál kevésbé kell tartani a helyzettel való visszaéléstől, sőt még inspirálja is őket, hogy teret kapnak a munkájuk során.
Amit ne
Telepített számítógépes játékok, online platformok élvezete valóban hatalmas, azonban a legkönnyebben visszakövethetőek és a lebukásunk veszélye is elég magas. További szempont, hogy ebből lehetetlen kimagyarázni magad, ezen nem lehet semmit szépíteni, valamint nagyon addiktívak, amely miatt a minimális kontrollt is elveszíthetjük az álca felett. A folyamatos alt-tabolás és össze-vissza klikkelgetés is komoly stílushibák, amikért pontlevonás jár és közben el is veszti a varázsát a dolog. Amíg nem tudjuk kialakítani a megfelelő feltételeket, inkább bele se vágjunk. A legbutább dolog viszont feltétlenül az, ha fizetett lógásunkkal bárkinek is dicsekszünk, ez az ami a leggyorsabban véget vet multis jólétünknek.
Folyamatosan betegszabadságra menni, munkaidőből elkésni, vagy mindig elsőként távozni akkor is hosszú időre elvágja a lehetőségeidet, még ha a feladataidat amúgy tökéletesen elvégezted. Senkit nem érdekel, hogy te mennyire gyors, pontos és okos vagy, ha nem vagy jelen a mindennapokban könnyen leírnak.
Azaz?
Látjuk tehát, mennyi lehetősége van az unatkozó munkaerőnek, hogy kissé felpezsdítse azokat a szürke keddeket, vagy épp az összes többi napot. Mivel a multis nem egy szalag mellett dolgozik, teljesen természetes, hogy lesznek olyan időszakok, amikor kevesebb feladata van, ekkor haladó szemléletű vezetők amúgy sem várnak el látszattevékenységet, mindenki töltődjön fel energiákkal, hiszen hamarosan érkezni fog egy munkacsúcs, amikor majd szükség lesz túlórákra is. Véleményem szerint az üzletmenet mozgásával összehangolt és a vezető által hallgatólagosan jóváhagyott "lelógott" percekkel, órákkal semmi baj nincsen, teljesen természetes úgy a dolgozó, mint az üzletmenet számára. Ezáltal a karrierútra sincsen negatív hatással, persze a notórius lógókat rövid vagy hosszútávon mindenképp megbünteti a rendszer.
Akik ennek ellenére, morális vagy egyéb okokból gyűlölik a munkaidő bármilyen "kreatív" felhasználását, azok számára is fontos felkészülni a megfelelő stratégia kialakítására az ezeket alkalmazó munkatársak és főnökökkel szemben. Veszélyes lehet számunkra, ha egyszerűen szerencsétlen lúzereknek tekintjük őket, hiszen ahogy azt korábban is láttuk a karrier és a munkahelyi megbecsülés nem csak a munkaórák számától, hanem sok egyéb mástól is függ. Mivel valószínűleg Te is éppen a munkahelyeden olvasod ezt a bejegyzést várom a tapasztalatodat a témában, hogy hogyan lógnak Nálatok? :)
Utolsó kommentek